Pismo podrške Sidikata Granične policije Bosne i Hercegovine

Poštovani,

U vezi sa događajem od 20.01.2020 godine kada je od strane velike grupe migranata došlo do
narušavanja javnog reda i mira u većem obimu u privremenom migrantskom centru Blažuj i gdje je došlo do povređivanja policijskih službenika MUP-a KS i uništavanja većeg broja službenih vozila, Sindikat Granične policije Bosne i Hercegovine ovim putem upućuje punu podršku Sindikatu policije Kantona Sarajevo i pridružuje se zahtjevima Vijeću ministara Bosne i Hercegovine i drugim nadležnim organima i institucijama koji su nadležni za upravljanje migrantskom krizom da konačno pristupe svojim obavezama na jedan ozbiljan sistematičan i odgovoran način.
Navedeni sigurnosni događaj, kao jedan u nizu prethodnih u kojima migranti izazivaju i učestvuju u neredima i činjenju teških krivičnih djela, ponovo je doveo do uznemiravanja javnosti i izazvao opravdan revolt policajaca, koji u svakoj prilici i u najsloženijim okolnostima, profesionalno i časno obavljaju sve svoje dužnosti.
Ovom prilikom napominjemo da se policijski službenici Granične policije BiH zajedno sa svim policijskim agencijam u skladu sa svojim nadležnostima, već više od tri godine bore sa pojavom ilegalnih migracija. Policijski službenici nisu adekvatno plaćeni, opremljen, i nisu zaštićeni, te stim u vezi Sindikat Granične policije BiH u cilju zaštite svojih članova i svih policijskih službenika, smatra opravdanim i podržava zahtjeve Sindikata policije KS.
Sindikat Granične policije BiH upućuje izraze podrške povrijeđenim kolegama i želje za njihov brz oporavak.

SINDIKATA GRANIČNE POLICIJE BOSNE I HERCEGOVINE

PREDSJEDNIK