PRESS 29.11.2012. godine

image028

“Ono sa čime se posebno nosi glavni grad BiH i policijska agencija jesu teške krađe i napadi na građane Kantona Sarajevo“, rekao je Ćosić i dodao da su akcije Kamen i Kum dale dobre rezultate, te najavio akciju širih razmjera koja će imati internacionalni karakter.

Ćosić je posebno stavio akcent na maloljetničko prijestupništvo, što je vrlo osjetljiva oblast, a istakao je i da je primjetan veliki broj prosjačenja kao i organizatora prosjačenja, onih koji navode na prosjačenje, “i pored akcije koju smo proveli, drugi subjekti koji su trebali participirati u sprečavanju prosjačenja na području KS-a su zakazali“.
Rekao je da će uz dobru saradnju s ministrom Pećancem, uložiti sve napore i menadžerske i organizacijske da bi institucije MUP-a i Uprave policije dali značajan primat u KS-u.

„Drago mi je da smo došli u ovakvu situaciju da se naš razgovor s ministrom vodi u prostoriji MUP-a, a ne na ulici”, rekao je Nedžib Đozo, predsjednik Sinidikata policije KS-a.

Naglasio je da će nastaviti s onim što je uloga Sindikata policije, a to je radnopravni status, bolja socijalna zaštita na radu i sve ono što je bitno za članove.
“Vratili smo se za pregovarački sto i ministar MUP-a ima punu podršku Sindikata”, naglasio je Đozo uz nadu da će ovaj tim uspjeti da riješi probleme koji su nastali u proteklom periodu.

Pećanac je bio eksplicitan: “Mi smo najodgovorniji ljudi u ime MUP-a , te ćemo se tako i dogovarati. Bez obriza na unutrašnju organizaciju, podvlačim, mi smo najodgovorniji ljudi za stanje sigurnosti u KS-u i prihvatamo tu odgovornost. Ono sve što je dosad bilo, više neće biti i odgovorno to kažem. Ova tri čovjeka će raditi u interesu građana KS-a, radit ćemo zajedno“, rekao je Pećanac.

Prioritet je, kaže Pećanac, povećanje stepena sigurnosti na području KS-a te da je već vidljivo veće prisustvo policije na ulicama.

“Naš jedini protivnik, svih nas u MUP-u jest obračun s kriminalom. Nismo zadovoljni dosadašnjim rezultatima, ali mi želimo i hoćemo bolje, jer imamo kapacitet i sposobnost da poboljšamo sigurnost u KS-u i to mi daje snagu i težinu onoga što govorim“, naglasio je.

Građanima Kantona Sarajeva je poručio da će učiniti sve da se poveća stepen sigurnosti, te da je Vlada KS-a već danas, na preporuku MUP-a donijela odluku da se raspiše konkurs o zapošljavanju 300 policajaca.

“To je ono što nam daje garanciju da ovaj grad ne bude grad kriminalaca, sigurna kuća za kriminalce već da krenemo u obračun s nosiocima kriminala i tako ćemo povećati povjerenje građana prema policiji. Sve prepreke koje su dosad postojale su otklonjene“, kazao je Pećanac, a Upravi policije, svim policajcima poručio da menadžment stoji iza njih.

Najavio je i obilazak svih općina i razgovor s načelnicima, vijećnicima općina i građanima, kao i to da će imati bolju saradnju s tužilaštvima.