Masovni protesti u četvrtak: Uz 5.000 policajaca stižu i pripadnici Oružanih snaga

izvor: radiosarajevo.ba

Nakon što su to učinili nekoliko puta prošle sedmice, gotovo 5.000 pripadnika Unije sindikata policijskih službenika u FBiH, ponovo će izaći na proteste u četvrtak, 28. decembra pred zgradu Parlamenta FBiH.

Ipak, za razliku od dosadašnjih protesta, brojnim policajcima na ovom okupljanju pridružit će se i najmanje 300 članova Sindikata Ministarstva odbrane i Oružanih snaga BiH, koji će pružiti podršku svojim kolegama iz policijskih struktura.

“Ja sam dobio mnogobrojnu podršku mojih kolega iz sindikata. Suočavamo se s brojnim problemima, te i mi tražimo posebna rješenja da se, prilikom izrade novog zakona i vojska izuzme u posebnu kategoriju, kao i policija”, kazao je za Radiosarajevo.ba Uzeir Šandal, predsjednik Sindikata pripadnika Ministarstva odbrane BiH.

On je pojasnio kako su članovi ovog sindikata ponajviše civilna lica zaposlena u Ministarstvu odbrane i Oružanim snagama BiH, te da oni pružaju podršku kolegama iz policijskih sindikata.

“Zasad oko 300 ljudi je dalo pismenu podršku našem protestu, a budući da mi službujemo širom BiH moguće je da dođe još ljudi i iz drugih krajeva, jer nas ima oko 10.000 u ovom sindikatu. Civilna lica u MO BiH su najviše ugrožena, rade sa eksplozivnim sredstvima i u raznim drugim uvjetima, bez posebnih prava. A i ljudski je da podržimo kolege iz policijskih sindikata, jer su službenici vojske i policije u svim zemljama regije izdvojena kategorija, zbog specifičnosti posla”, istaknuo je Šandal.

Policija_protesti_2_RSA.jpg - undefined
Pripadnici MO BiH podijeljeni: Jedan sindikat na protestima, drugi pruža verbalnu podršku

Ipak, budući da su pripadnici Ministarstva odbrane i Oružanih snaga BiH podijeljeni u nekoliko sindikalnih organizacija Najda Džulić, predstavnica Sindikalne organizacije MO BiH koja je članica Reprezentativnog sindikata državnih i policijskih službenika i zaposlenika u institucijama BiH istaknula je kako podržavaju kolege iz policije, ali da se neće uključivati u proteste niti izlaziti na protestnu šetnju.

Predstavnici Unije sindikata policijskih službenika u FBiH zahvalili su se na mnogobrojnoj podršci, koja im je prethodnih dana stigla iz cijele regije i Europe, a posebno su se zahvalili kolegama iz Sindikata MO BiH.

“U četvrtak izlazimo na nove proteste ispred zgrade Parlamenta FBiH. Tako će biti ukoliko ne bude postignut neki dogovor u međuvremenu, budući da smo sutra pozvani na novu rundu pregovora u Vladi FBiH. U svakom slučaju nas četiri do pet hiljada spremno je izaći na proteste i mi se zahvaljujemo svima koji su nas podržali. Mislimo da pripadnici vojske i policije svugdje trebaju da budu prepoznati kao gotovo jedna cjelina, koja čuva državu, pa tako treba i kod nas”, rekao nam je Mirza Hadžiabdić, član UO Unije sindikata policijskih službenika u FBiH.

Novi zakon donosi niže penzije za sve buduće penzionere

Podsjećamo, već nekoliko sedmica traje borba policijskih sindikata za izmjene odredbi novog Zakona o PIO-u, prema kojima bi policijskim službenicima penzije bile snižene i do 30 posto, u odnosu na aktuelni zakon. Predstavnici policajaca ističu kako ih je “jedna rečenica u zakonu” dovela na proteste, te traže da se u Prijedlog zakona o PIO-u uvrsti upravo ta rečenica u prijelaznim i završnim odredbama, kojom će se policijskim službenicima način izračuna penzije urediti posebnim propisom.

Još ranije, Elvir Karajbić, šef Kluba SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH istaknuo je kako će, prema novom zakonu, svima biti snižene penzije, a nekim kategorijama i do 200 KM.

“Svim budućim penzionerima smanjuju se penzije. Od trenutnog broja radnika u FBiH, čak 370.000 njih imat će znatno niže penzije prema Vladinom prijedlogu zakona u odnosu na postojeće stanje. Preostali broj radnika sveden je na minimalne i zagarantovane penzije”, tvrdi Karajbić.