Saopštenje za javnost

Broj: SPKS-381/20

Na osnovu člana 49. Statuta Sindikata policije Kantona Sarajevo, predsjednik Upravnog odbora Sindikata policije Kantona Sarajevo, d a j e s lj e d e ć e:

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

U proteklih nekoliko dana pojedini medijski portali su objavili vijest o navodnoj krivičnoj prijavi protiv aktuelnog komesara policije MUP-a Kantona Sarajevo koja je podnesena od strane “grupe uposlenika” bez ijednog imena i potpisa.

Obzirom da su se u tim objavama pojavili određeni navodi koji se odnosi i na navodne nezakonito isplaćene naknade za prekovremeni rad. Sindikat policije Kantona Sarajevo, ovom prilikom odbacuje takve konstrukcije, jer smo svjedoci neophodnog dodatnog angažmana, kako policijskih službenika, tako i pojedinih državnih službenika i namještenika, pogotovo za vrijeme aktuelne pandemije koronavirusa i tokom proglašenog stanja nesreće u  BiH, pa samim tim i u Kantonu Sarajevo.

Posebno želimo naglasiti da Upravi policije MUP-a Kantona Sarajevo u ovom momentu nedostaje više od 320 policijskih službenika, da je jedan dio službenika zbog bolesti ili povrede na radu izgubio neophodnu radnu sposobnost i ne može više vršiti poslove policijskog službenika, te je za realizaciju poslova i zadataka iz nadležnosti Uprave policije potrebno i dodatno angažovanje postojećih policijskih službenika, pogotovo u vršenju određenih izvanrednih aktivnosti i u tom pogledu odbacujemo navode o bilo kakvim navodno neregularnim isplatama prekovremenog rada uposlenicima MUP-a, odnosno, Uprave policije, bez obzira od koga dolazili, kao što odbacujemo i navode da policija radi u dotrajalim uniformama, što apsolutno nije tačno, jer su tokom posljednih godinu dana nabavljeni novi pojedini dijelovi uniforme, a nabavka nove obuće bi se trebala realizovati, prema informacijama sa kojima raspolažemo, do kraja tekuće godine.

Neophodna je i nabavka određenih specijaliziranih sredstava koja će omogućiti bolju zaštitu policijskim službenicima na terenu, ali i efikasnije djelovanje na zaštiti života i imovine građana.

Javnost treba da zna da je u proteklih godinu dana doneseno više neophodnih podzakonskih propisa koji se tiču rada i djelovanja policije, kao i njihovog radno pravnog statusa u pojedinim segmentima, jednoobrazno je riješeno pitanje naknade za prevoz koja se prvi put isplaćuje donošenjem rješenja, te su otklonjene određene smetnje u primjeni propisa iz oblasti penzionisanja, čime su stvoreni uslovi za kontinuirano penzionisanje uposlenika koji za to ispune propisane uvjete.

Koristimo ovu priliku da se ogradimo od bilo kojeg pojedinca ili grupe koji pod nazivom “grupa uposlenika” pokušava ostvariti njima znane interese, te pozivamo članstvo da se kod eventualnog kršenja bilo kojeg prava iz radnog odnosa obrate u slučaju potrebe i Sindikatu, kako bi reagovali na adekvatan i propisan način.

Na kraju imamo  potrebu naglasiti neophodnost hitnog donošenja izmjena i dopuna Zakona o unutrašnjim poslovima Kantona Sarajevo i Zakona o policijskim službenicima Kantona Sarajevo, jer su zbog određenih kolizija postojećih zakonskih rješenja dovedeni u pitanje procesi unapređenja policijskih službenika i zapošljavanja novih 230 policajaca, za čije upošljavanje postoji ranije data saglasnost Vlade, te je neophodno da Vlada Kantona Sarajevo odmah i prioritetno utvrdi Prijedloge oba zakona koji su već usaglašeni sa Sindikatom, te ih pošalje Skupštini Kantona Sarajevo na usvajanje, a što će rezultirati deblokadom gore navedenih sistemskih procesa.

Pored sindikata, učešće u Radnoj grupi za pripremu prijedloga oba zakona uzeli su predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave policije, kao i Komisije za sigurnost Skupštine Kantona Sarajevo.

PREDSJEDNIK UO SPKS

Sadik Ećo