Saopštenje

Broj : SPKS-sl /13 Datum : 18.02.2013.godine

O P Š T E NJ E

Sindikat policije Kantona Sarajevo iskazuje istinsku zabrinutost činjenicom da su izvršene analize od strane stručnih institucija pokazale da su osnovni dijelovi policijske uniforme, prevashodno obuća, a opravdano pretpostavljamo i  pojedini dijelovi odjeće, iznimno lošeg kvaliteta do mjere da nisu preporučljivi za ljudsku upotrebu.

Iako je Sindikat za vrijeme mandata ministra Budimlić Muhameda te ranije Vlade Kantona Sarajevo, aktivno ukazivao na naprijed navedeno, imajući u vidu da se upitnost kvaliteta obuće i odjeće mogla zaključiti i pogledom i dodirom onoga što se po iznimno visokim cijenama nabavljalo, tadašnji poslodavac nije imao ni najmanje sluha, socijalne osjetljivosti niti moralne odgovornosti prema policijskim snagama Kantona Sarajevo, te je sva naša dobronamjerna upozorenja apriori odbacivao.

Nije nam poznato da li je utrošak od 160.000.-KM za nabavku vodopropustljivih cipela odnosno čizama koje sadrže visok postotak kartonskih i drugih nekvalitetnih, moguće i kancerogenih materijala bio smišljeni plan da se policija u Kantonu Sarajevo sistemski uništava, ali želimo vjerovati da će pravna država u ovom slučaju dati adekvatan odgovor kroz angažman svih institucija sistema, počevši od inspekcijskih, preko istražnih pa do sudskih organa vlasti. Zahtjevani odgovor će vjerujemo, obuhvatiti i provjere urednosti provedenih tenderskih procedura za nabavku poliesterskih jakni, kineskih košulja i kravata i ostalih dijelova odjeće u sveukupnoj vrijednosti budžetskih sredstava u iznosu od preko milion KM, kao i evidentnu odgovornost ministra Budimlića ali i drugih usko povezanih pojedinaca u ovom lancu zloupotreba i prevara.

Nepoštivanje propisanih normativa prilikom nabavke policijskih uniformi s vremenom su postali zaštitni znak ministra i članova tenderske komisije sastavljene uglavnom od malog broja dobro plaćenih pristalica iz redova administracije Ministarstva.

Na žalost, iako Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo već dugi niz godina funkcionira sa manjkom od oko 300 policajaca, kao i da policajci svakodnevno ulažu iznimne napore da stepen sigurnosti građana i njihove imovine u Kantonu Sarajevo održe na visokom nivou, bivši ministar Budimlić sa pojedincima iz KO SDP BiH Sarajevo, iz najnižih političkih pobuda ne prestaje pokušavati narušiti stabilnost u policijskim snagama, u koju svrhu, sa neprirodnom strašću čak šalje SMS poruke uposlenicima Ministarstva.

Ne sporimo težnju imenovanog pojedinca ili grupe oko njega da u propisanoj, demokratskoj proceduri obezbjedi željene pozicije ili dio istih, ali način na koji to čine poslednjih mjeseci ne samo da je krajnje nemoralno i degutantno, nego je i sa aspekta važećih propisa blago rečeno, upitno.

Svakako očekujemo da će u narednom periodu energiju koju nesebično troše u cilju dezavuisanju policije Kantona Sarajevo, utrošiti dajući odgovore javnosti ali i nadležnim istražnim i sudskim organima o načinu, interesima i ciljevima nabavke opisanih dijelova policijskih uniformi.

P R E D S J E D N I K
Nedžib Đozo