Sastanak predstavnika Sindikata policije KS sa ministrom MUP-a Kantona Sarajevo

Na inicijativu Sindikata policije Kantona Sarajevo u vezi sa aktuelnom problematikom koja se tiče radno-pravnog i materijalnog statusa uposlenika, danas je u sjedištu MUP-a KS, održan radni sastanak ministra MUP-a Kantona Sarajevo, Vedrana Mulabdića i direktorice Uprave za administracjiu i podršku Sanje Petrović, sa rukovodstvom Sindikata policije KS. Sastanak je  iniciran namjerom predstavnika Sindikata da upoznaju ministra sa trenutnom situaciji u Ministarstvu, sa stajališta sindikalnih predstavnika uposlenika MUP-a KS i razmjenom mišljenja o aktuelnim temama. Tom prilikom je delegirano više pitanja koja će u narednom periodu biti predmet  rasprave u nadležnim zakonodavnim i izvršnim tijelima Kantona Sarajevo, a tiču se radno-pravnog statusa uposlenika Ministarstva unutrašnjih poslova KS.

Konkretno, u pitanju je sadržaj Zakona o policijskim službenicima, Zakona o platama policijskih službenika,  te predložena rješenja u novoj sistematizaciji radnih mjesta u skladu sa novim Zakonom o unutrašnjim poslovima, te Pravilnikom o unutarnjoj organizaciji i sistematizaciji, koji je u fazi izrade. Također, bilo je riječi i o aktivnostima na realizaciji procedure kolektivnog osiguranja MUP-a Kantona Sarajevo, te trenutnim mogućnostima povećanja osnovice za obračun plaće državnih službenika i namještenika u narednoj budžetskoj godini.  Zajednički zaključak sa ovog sastanka je, da je u narednom periodu neophodno nastaviti sa dobrom i korisnom praksom dobre saradnje i redovne komunikacije menadžmenta MUP-a Kantona Sarajevo i Sindikata policije, koja će svakako dovesti do poboljšanja uvjeta rada svih uposlenih, bolje matreijalno-tehničke opremljenosti svih službi koje djeluju u okviru Ministarstva, a sve to sa ciljem podizanja ukupne operativne sposobnosti svih organizacionih jedinica na viši nivo.