Zakon o štrajku FBiH

Z A K O N
O ŠTRAJKU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE

Član 1

Ovim zakonom ureduje se pravo zaposlenika na štrajk, pravo sindikata da pozove na štrajk, pravo poslodavca da iskljuci zaposlenika sa rada i druga pitanja u vezi sa štrajkom.

Štrajk u Vojsci Federacije Bosne i Hercegovine, pripadnika ministarstva unutrašnjih poslova, organa uprave i službi za upravu u Federaciji Bosne i Hercegovine, uredit ce se posebnim zakonom.

Član 2.

Sindikat ima pravo pozvati na štrajk i provesti ga radi zaštite i ostvarivanja ekonomskih i socijalnih prava i interesa svojih clanova.

Štrajk se može organizovati samo u skladu sa ovim ili drugim zakonom, pravilima sindikata o štrajku i kolektivnim ugovorom.

Odredbe ovog zakona ne primjenjuju se u slucajevima kada sindikat organizira štrajk upozorenja ukoliko isti traje najduže dva sata, izuzev odredbe stava 8. clana 5.

Član 3.

Zaposlenik slobodno odlucuje o svom ucešcu u štrajku.

Organiziranje i ucestvovanje u štrajku organiziranom u skladu sa odredbama zakona, kolektivnog ugovora i pravilima sindikata o štrajku, ne predstavlja povredu ugovora o radu.

Član 4.

Štrajk se najavljuje poslodavcu u pismenoj formi, najkasnije deset dana prije pocetka štrajka.

U pismenoj najavi iz stava 1. ovog clana navode se razlozi za štrajk, mjesto, dan i vrijeme pocetka štrajka istovremeno, organizator štrajka je dužan da o vremenu i mjestu održavanja štrajka obavjesti nadležno ministarstvo unutrašnjih poslova.

Član 5.

Na prijedlog poslodavca, sindikat poslodavac sporazumno ureduje poslove koji se ne mogu prekidati za vrijemeštrajka.

Sporazum iz stava 1. ovog clana, sadrži, narucito, odredbe o poslovima i broju zaposlenika koji su dužni da rade za vrijeme štrajka ili iskljucenja sa rada radi osiguranja minimuma procesa rada (proizvodno održavajuci poslovi),

osiguranja neophodnih uvjeta života i rada stanovništva, odnosno rada drugih pravnih lica, kao i rada osiguranja imovine i sprjecavanja ugrožavanja života i licne sigurnosti ili zdravlja stanovništva (zdravstvo, elektroprivreda, vodoprivreda, PTT usluge, medunarodni saobracaj).

Sporazumom iz stava 1. ovog clana ne smije se onemoguciti ili ograniciti pravo na štrajk.

Ako sindikat i poslodavac ne postignu sporazum iz stava 1. ovog clana u roku od pet dana, od dana pocetka sporazumjevanja, rješavanje nastalog spora povjerava se arbitraži.

Arbitraža se sastoji od po jednog predstavnika sindikata i poslodavca, te neovisnog predsjednika kojeg sporazumno odreduju sindikat i poslodavac.

Ako sindikat i poslodavac ne mogu sporazumjeti o imenovanju predsjednika iz stava 5. ovog clana, a ta pitanja nisu uredena kolektivnim ugovorom ili sporazumom sindikata i poslodavca, imenovati nadležni opcinski sud, u roku od pet dana.

Arbitraža donosi odluku u roku od pet dana od dana pokretanja arbitražnog postupka.

Najkasnije na dan najave štrajka, sindikat je dužan objaviti sporazum o poslovima na kojima se rad ne može prekidati za vrijeme štrajka.

Poslovi iz stava 2. ovog clana mogu se urediti kolektivnim ugovorom.

Član 6.

Štrajk ne može zapoceti prije okoncanja postupka mirenja predvidenog u Zakonu o radu (“Službene novine Federacije BiH”,broj 43/99), odnosno prije provodenja drugog nacina mirnog rješavanja spora o kojem su se strane sporazumjele.

Postupak mirenja iz stava 1. ovog clana ne može trajati duže od pet dana dostavljanja zahtjeva ovom vijecu.

Ako strane rješavanja spora povjere arbitraži predvidenoj Zakonom o radu, odluka arbitraže je obavezujuca.

Član 7.

Poslodavac može zaposlenike koji ne sudjeluju u štrajku iskljuciti iz procesa rada samo kao odgovor na vec zapoceti štrajk.

Iskljucenje zaposlenika iz procesa rada ne može zapoceti prije isteka osam dana od dana pocetka štrajka.

Broj zaposlenika iskljucenih iz procesa rada ne može biti veci od polovine broja zaposlenika u štrajku.

Iskljucenje zaposlenika iz procesa rada može trajati najduže do okoncanja štrajka.

Poslodavac je dužan za zaposlenike iz procesa rada uplacivati doprinose za socijalno osiguranje utvrdene zakonom, na osnovicu koju cini najniža placa

Član 8.

U toku štrajka organiziranog pod uvjetima i na nacin utvrdenim ovim zakonom, kolektivnim ugovorom i pravima sindikata o štrajku, poslodavac ne može zaposliti nove zaposlenike koji bi zamijenili ucesnike u štrajku.

Član 9.

Zaposleniku koji je sudjelovao u štrajku placa se može smanjiti srazmjerno vremenu sudjelovanja u štrajku, u skladu sa kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu.

Član 10.

Poslodavac može da podnese zahtjev nadležnom sudu radi zabrane organiziranja i provodenje štrajka suprotno odredbama ovog zakona, kolektivnog ugovora i pravilima sindikata o štrajku.

Poslodavac može od sindikata da zahtjeva naknadu štete koju je pretrpio zbog štrajka koji nije organiziran i proveden u skladu sa odredbama ovog zakona

Član 11.

Sindikat može da zahtjeva od nadležnog suda da zabrani iskljucenje zaposlenika iz procesa rada koje je provedeno suprotno odredbama ovog zakona Sindikat može od poslodavca da zahtijeva naknadu štete koju su sindikat ili zaposlenici pretrpjeli zbog iskljucenja iz procesa rada koje nije provedeno u skladu sa odredbama ovog zakona.

Član 12.

U slucajevima iz cl. 10. i 11. ovog zakona odlucuje opcinski sud prema sjedištu poslodavca, u roku od pet dana.

Član 13.

Novcanom kaznom od 500,00 KM do 2.500,00 KM kaznit ce se za prekršaj sindikat koji je organizirao štrajk, ako:

  • postupi suprotno odredbama clana 4. ovog zakona;
  • najkasnije na dan najave štrajka ne objavi sporazum o poslovima na kojima se rad ne može prekidati (Clan 5. stav 8.);
  • zapocne štrajk prije provodenja drugog nacina mirnog rješavanja spora o kojem su se strane sporazumjele (Clan 6.)

Član 14.

Novcanom kaznom od 1.000,00 KM do 5.000,00 KM kaznit ce se za prekršaj poslodavac ako:

  • onemoguci zaposlenicima obavljanje poslova koji se ne mogu prekidati za vrijeme štrajka (Clan 5. stav 2.);
  • poduzme iskljucenje zaposlenika iz procesa rada koje nije odgovor na vec zapoceti štrajk (Clan 7. stav 1.);
  • iskljucenje zaposlenika iz procesa rada zapocne prije utvrdenog roka (Clan 7. stav 2.);
  • iskljuci iz procesa rada zaposlenike u broju vecem od dozvoljenog (Clan 7. stav 3.);
  • ne uplati doprinose za socijalno osiguranje (Clan 7, stav 5.); zaposli nove zaposlenike suprotno clanu 8. ovog zakona.

Za prekršaje iz stava 1. ovog clana kaznit ce se i odgovorno lice kod poslodavca koji je pravno lice novcanom kaznom od 200,00 do 1.000,00 KM.

Član 15.

Danom stupanja na snagu ovog zakona na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine prestaje primjena propisa oštrajku do dana stupanja na snagu ovog zakona.