Sastanak rukovodstva MUP-a Kantona Sarajevo sa predstavnicima Sindikata policije KS

Izvor: mup.ks.gov.ba

Danas je, na inicijativu Sindikata MUP-a Kantona Sarajevo, održan radni sastanak s ministrom MUP-a Kantona Sarajevo, mr. Ismirom Juskom, policijskim komesarom, generalnim inspektorom policije, Vahdiom Ćosićem, te direktoricom Uprave administraciji podrške, Sanjom Petrović. Na sastanku su razmijenjena mišljenja o trenutnoj situaciji u Ministarstvu, te aktuelizirane teme koje se tiču radno-pravnog statusa uposlenika MUP-a Kantona Sarajevo uz potpunu suglasnost o potrebi ulaganja zajedničkih napora na poboljšanju uslova za rad. Također, bilo je riječi o sadržaju Zakona o policijskim službenicima i Zakona o platama policijskih službenika, čije je usvajanje u Planu rada Skupštine Kantona Sarajevo u tekućoj godini i značaju predloženih zakonskih rješenja  u svjetlu efikasnog funkcioniranja Ministarstva u cjelini. U tom kontekstu razgovarano je i o novoj sistematizaciji radnih mjesta u skladu sa novim Zakonom o unutrašnjim poslovima, te Pravilnikom o unutarnjoj organizaciji i sistematizaciji,  koji je u fazi izrade, kao i aktivnostima na realizaciji postupka kolektivnog osiguranja uposlenika MUP-a Kantona Sarajevo. Razgovaralo se i o mogućnostima povećanja osnovice za obračun plaće državnih službenika i namještenika, u narednoj budžetskoj godini. Na kraju, predstavnici Sindikata su informirali ministra Juska, policijskog komesara Ćosića i direktoricu Petrović Sanju, o aktivnostima koje Sindikat poduzima na obilježavanju 6. aprila, Dana policije.  Zajednički zaključak sa ovog sastanka je da je u narednom periodu potrebno nastaviti sa dosadašnjom praksom dobre saradnje menadžmenta MUP-a KS i Sindikata policije,  koja će zasigurno dovesti do poboljšanja uvjeta rada svih uposlenika, bolje materijalno-tehničke opremljenosti svih službi Ministarstva, a sve sa ciljem podizanja operativne sposobnosti organizacionih jedinica na još viši nivo.