Inicijativa

MUP KANTONA SARAJEVO

• n/r g. Jusko Ismir – ministar
  • n/r g. Ćosić Vahid – policijski komesar

PREDMET: Inicijativa, d o s t a v lj a s e, –

Upravni odbor Sindikata policije Kantona Sarajevo je, shodno svom statutarnom djelovanju, donio odluku kojom podnosi inicijativu da se prilikom donošenja Zakona o policijskim službenicima Kantona Sarajevo, kao i Zakona o platama i naknadama policijskih službenika u Kantonu Sarajevo, propišu određena prava porodicama policijskih službenika koji su izvršavajući službene poslove i zadatke izgubili život.

Naime, kao što Vam je poznato, u periodu nakon agresije na Bosnu i Hercegovinu, odnosno, od zaključenja Dejtonskog mirovnog sporazuma do danas, tri policijska službenika MUP-a Kantona Sarajevo su, izvršavajući službene poslove i zadatke, tragično izgubili najdragocjeniju vrijednost – dali su svoje živote, i to: Trako Mahmut, pripadnik PS Novi grad, Madeško Elvedin, pripadnik PS Centar i Pivodić Muhidin, pripadnik PS Novi grad.

Imajući u vidu da postojećim zakonskim rješenjima nisu regulisana, niti određena prava užim članovima porodica poginulih policijskih službenika, smatramo neophodnim u zakonskim rješenjima čije donošenje se očekuje u narednom periodu, propisati prava užim članovima porodice, u vidu :

-stambenog zbrinjavanja, ukoliko poginuli policijski službenik nije imao riješeno stambeno pitanje,

-stipendiranja djece poginulih policijskih službenika koja se redovno školuju za vrijeme trajanja školovanja,

-omogućavanja zaposlenja jednog od radno sposobnih članova porodice poginulih policijskih službenika, kao i eventualno druga slična primjerena prava.

Uvažavajući i izražavajući zahvalnost na nesebičnoj podršci menadžmenta MUP-a Kantona Sarajevo koji su svojim ličnim angažmanom doprinosili rješevanju problema u kojima su se našle porodice poginulih policijskih službenika, ali i porodice preminulih policijskih službenika, smatramo potrebnim ovu vrstu problematike sistemski riješiti zakonskim i podzakonskim normama.

Nadamo se da u narednom periodu neće biti novih potreba za ostvarivanjem ovakve vrste prava, jer želimo da svi naši članovi u dobrom zdravlju dočekaju zasluženu mirovinu/penziju.

Nažalost, dosadašnja iskustva, to jeste, činjenice da su navedeni policijski službenici dali svoje živote za mir i sigurnost građana i države, očekujemo Vašu podršku za realizaciju ove inicijative kroz adekvatna zakonska rješenja.

S poštovanjem,

PREDSJEDNIK UO SPKS