Dopis SDA i DF za izbor ministra

• n/r zamjenika predsjednika g-dina Bakira Izetbegovića
  • n/r generalnog sekretara g-dina Amira Zukića –

Poštovani,

Složena sigurnosna situacija, obim poslova i zadataka iz nadležnosti našeg Ministarstva, odgovornost prema građanima i njihovoj imovini ali i svakodnevnim posjetiocima grada Sarajeva kao privlačne turističke destinacije, te na žalost veoma negativna iskustva s pojedinim osobama koje su obnašale dužnost ministra unutrašnjih poslova, kojom prilikom smo se više bavili „sami sobom“ i „problemima i odnosima u vlastitoj kući“ nego zadatcima koje je pred nas postavilo društvo i  društvena zajednica, zahtijevaju od Sindikata policije Kantona Sarajevo, kao krovnog nestranačkog udruženja uposlenika Ministarstva da zauzme aktivniju ulogu kada je u pitanju izbor budućeg ministra unutrašnjih poslova.

Potpuno svjesni činjenice da uloga i ideja Sindikata nije da utiče na izbor izabranih zvaničnika, ali istovremeno ohrabreni socijalnom i moralnom osjetljivošću naslovljenih partija i ličnosti koje su nam u ovim turbulentnim vremenima ipak posvetile dio dragocjenog vremena, Upravni odbor Sindikata policije Kantona Sarajevo je nakon temeljno obavljenih analiza postignutih rezultata te razgovora sa velikim brojem policijskih službenika i drugih uposlenika Ministarstva, zaključio da su najznačajniji napretci po ekonomsko socijalni i radno pravni status uposlenika ostvareni u mandatima aktuelnog ministra unutrašnjih poslova g-dina Nermina Pećanca, shodno čemu je izveden zaključak da vjerovatno ne postoji osoba koja bi sa znanjem vrhunskog menadžera, pokazanim senzibilitetom ali i istaknutim osjećajem za potrebe uposlenika mogla voditi MUP Kantona Sarajevo kao što je to u proteklom periodu činio g-din Pećanac.

Ne treba posebno naglašavati da tu ministarsku poziciju može obnašati čovjek visokih moralnih kvaliteta i ugleda što g-din Nermin Pećanac apsolutno jeste, a koliko ga policija i drugi uposlenici cijene, dokaz je nedavno dodjeljivanje najvećeg policijskog priznanja, Zlatna policijska značka.

Veoma ćemo cijeniti ukoliko naprijed pobliže opisani stav uposlenika MUP-a Kantona Sarajevo, artikulisan kroz zaključke Sindikata policije Kantona Sarajevo, te u slučaju potrebe  iskazane i kroz anketnu pismenu podršku g-dinu Nerminu Pećancu, budete uvažili prilikom imenovanja ministra unutrašnjih poslova.

Ostajte s poštovanjem,

PREDSJEDNIK